Home    15 punktów – zanim kupisz mieszkanie

1. Lokalizacja, czyli mieszkanie z przyszłością
Złota zasada wyboru lokalizacji: najpierw sprawdź sąsiedztwo, później czas dojazdu do pracy. Zorientuj się, jaki jest plan zagospodarowana okolicznych działek (zapytaj o to dewelopera), jak wygląda dostępność sklepów, parków, szkół, przystanków komunikacji miejskiej, aptek, punktów rozrywkowo-usługowych. Szczególną uwagę zwracaj na planowane zmiany – dziś w miejscu, gdzie znajduje się mieszkanie Twoich marzeń może nie być szkoły, ale istnieje szansa, że to się zmieni za kilka lat.

2. Na jaki kredyt mnie stać?
Zazwyczaj inwestorzy najpierw szukają wymarzonego lokum, a dopiero później kontrolują swoją zdolność kredytową. To błędne myślenie. Pierwszym krokiem powinno być ustalenie zdolności kredytowej, jasnych ram finansowych, z uwzględnieniem kosztów wykończenia mieszkania czy ewentualnym wkładem własnym.

3. Deweloper i jego wiarygodność
O wiarygodności dewelopera świadczą: jego doświadczenie, wcześniejsze realizacje, przynależność do organizacji branżowych, wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub wyciąg z Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Ważne są również: kondycja finansowa, pozwolenie dewelopera na budowę oraz opinie klientów. Aby poznać te ostatnie, warto prześledzić internet. To pierwszy krok do weryfikacji wiarygodności – w sieci niczego się nie ukryje; ani zadowolenia, ani tym bardziej rozczarowania klientów.

4. Wykończenie mieszkania
Pamiętaj, że oprócz zakupu mieszkania czeka Cię jeszcze jego wykończenie. Mieszkanie otrzymasz w stanie deweloperskim lub „pod klucz”. W pierwszym przypadku należy sprawdzić, co według dewelopera oznacza stan deweloperski i ile pieniędzy będziesz musiał przeznaczyć na wykończenie wnętrza.

5. Zakończenie, czyli kiedy będziesz na swoim
Dowiedz się, na kiedy zaplanowano datę ukończenia inwestycji. Pozwoli Ci to zaplanować przeprowadzkę i załatwić wszystkie niezbędne rzeczy do czasu zamieszkania w nowym lokum

6. Umowa rezerwacyjna, czyli zaufanie albo pułapka
Musisz zorientować się, czy umowa rezerwacyjna połączona jest z umową przedwstępną, jakie są konsekwencje jej zerwania i… czy w ogóle istnieje. Niewielu deweloperów decyduje się na brak umowy rezerwacyjnej, w przypadku której rezygnacja z mieszkania nie wiąże się ze stratą pieniędzy.

7. Dni otwarte i specjalne rabaty
Obserwuj oferty deweloperów, sprawdzaj, kiedy planują dni otwarte, rabaty i zniżki. Okres wakacyjny to czas, kiedy można spodziewać się atrakcyjnych rozwiązań, np. tygodnia bez VAT lub specjalnej zniżki w wybranych dniach czy tygodniach.

8. Dokumenty dla banku
Jeśli zdecydujesz się na zakup danego mieszkania, do banku należy zabrać ze sobą: prawomocne pozwolenie na budowę, dokumenty potwierdzający status prawny dewelopera, zaświadczenie o zarobkach, wypis z rejestru gruntów, odpis z księgi wieczystej i plan inwestycji. Jeśli bierzesz kredyt na mieszkanie w budowie, bank będzie wypłacał pieniądze w transzach.

9. Negocjuj
Porównuj ceny, rabaty, jeśli masz samochód, sprawdź, czy istnieje szansa na zakup mieszkania z garażem. W przypadku niezadowalającego rabatu nie bój się negocjować z deweloperem.

10. Budowa. Zobacz, jak będą wyglądały twoje cztery kąty
Jeżeli jesteś zainteresowany inwestycją, która dopiero powstaje, wybierz się w okolice budowy. Jako potencjalny inwestor nie możesz wejść na jej teren, ale masz możliwość sprawdzenia, na jakim etapie są prace, jak wygląda okolica i czy lokalizacja nowej inwestycji jest dla Ciebie interesująca

11. Rachunek powierniczy – otwarty czy zamknięty?
Rachunek powierniczy może być otwarty lub zamknięty. Lepszym rozwiązaniem dla młodego inwestora jest wybór zamkniętego rachunku powierniczego. Oznacza to, że pieniądze inwestora deweloper uzyska dopiero w momencie podpisania umowy przenoszącej własność mieszkania. Otwarty rachunek powierniczy oznacza systematyczne przekazywanie środków finansowych deweloperowi po weryfikacji każdego etapu. Jeśli okaże się, że budowa nie zostanie zakończona, wcześniejsze transze mogą nie wrócić do inwestora.

12. Umowa, czyli jak nie popełnić błędu
Umowa przedwstępna oraz umowa deweloperska to największy stres dla młodych inwestorów. Na podstawie umowy deweloperskiej deweloper zobowiązuje się do przeniesienia na inwestora, już po zakończeniu przedsięwzięcia, prawa odrębnej własności lokalu. Umowa deweloperska musi być zawarta w formie aktu notarialnego, a koszty sporządzenia umowy spadają tak samo na dewelopera, jak i nabywcę mieszkania. Co ważne, umowa deweloperska jest podstawą wpisu do księgi wieczystej. Zanim podpiszesz umowę, dokładnie ją sprawdź, zasięgnij porady specjalisty, pokaż ją swoim bliskim i upewnij się, że nie ma w niej niczego, co może budzić Twoje wątpliwości.

13. Finansowanie, czyli pomocny deweloper
Zwróć uwagę na oferty deweloperów, którzy pomagają swoim klientom w finansowaniu inwestycji. Klienci mogą otrzymać pakiet deweloperski, a doradca indywidualnie – w imieniu inwestora – negocjuje obniżenie oprocentowania z bankiem. Doradca wypełnia również wszystkie niezbędne dokumenty.

14. Odbiór kluczy – nie rób tego sam
Po odbiorze kluczy podpisywana jest zazwyczaj umowa ostateczna. Zanim złożysz podpisy na stosownych dokumentach, dokładnie skontroluj stan mieszkania, sprawdź, czy zgadza się z tym, co zawarto w umowie. Z kim odbierać klucze do swojego „M”? Na pewno nie należy robić tego samotnie. Po odbiór mieszkania możesz przyjść z fachowcem, który sprawdzi, w jakim stanie jest lokum, lub bliską osobą, która trzeźwym okiem sprawdzi umowę, sprawdzi mieszkanie i utwierdzi Cię w przekonaniu, że wszystko się zgadza.

15. Po odbiorze kluczy jeszcze jeden krok
Po odbiorze kluczy powinieneś złożyć wniosek o wpisanie do hipoteki na rzecz banku i założenie księgi wieczystej. Dlaczego ten ostatni krok jest tak ważny? Do momentu aż dostarczysz wpis do banku, który udzielił Ci kredytu, będzie on obciążał kredytobiorcę dodatkowymi kosztami kredytu (w ramach zabezpieczenia wierzytelności).

źródło:http://forsal.pl/galerie/887838,zdjecie,1,15-rzeczy-ktore-musisz-wiedziec-zanim-kupisz-mieszkanie-od-dewelopera.html

Polecane artykuły

David Long Womens Jersey